Rajzolás lépésről-lépésre, ez a megoldás a szép, örömteli és sikeres rajzokért. Bizony gyakran okoz gondot, hogy a gyerek nem is tudja, hogyan fogjon hozzá egy kedvenc kép megrajzolásához. Ehhez mutatunk most kétféle megoldást: egy alapvetőt és egy haladóbb fokozatút.
Rajzolás lépésről-lépésre – Rajzeszközök
Néhány alapvető eszközt érdemes beszerezni a meglévők mellé, hogy nemcsak profin, hanem kényelmesen és sikerrel rajzolhasson a gyerek.
rajztábla (hogy stabilan maradjon a papír)
rajzlap (ez kevésbé gyűrődik, mint a fénymásoló)
fénymásoló lap a takaráshoz
egy keményebb (HB) ceruza
egy puhább (3B) ceruza
vonalzó a méréshez
puha radír
Rajzolás lépésről-lépésre – Amikor a körvonal, maga a rajz
Gyerekek, főleg kisebb korban, ritkán szoktak komolyan árnyékolni rajzokat, hogy valósághű hatásuk legyen. Inkább a színekkel teszik izgalmassá őket. Ezért most azt mutatjuk meg, hogyan lehet egy egyszerű vonalrajzot is profi módon megrajzolni, csupán a pontos körvonal segítségével.
A körvonalat, akár önálló rajzként használjuk, akár az árnyékolás alapjaként, érdemes nagyon halványan megrajzolni. Így könnyebb leradírozni, ha esetleg nem úgy sikerül. Nem marad a papíron fekete nyom, vagy csúnya véset. Ez utóbbi miatt érdemes arra is vigyázni, hogy a gyerek ne nyomja rá túl erősen a ceruzát a papírra. Éppen csak érintse a felületét vele.
Rajzolás lépésről-lépésre – Egy bombabiztos mérési módszer
A legarányosabb rajzolást egy nagyon egyszerű mérési módszer segíti. Sokan a felnőttek közül is előszeretettel használják. Ez a négyzethálózás. Ennél a fázisnál segíthetsz a gyereknek, hogy pontosan és gyorsan menjen az előkészület.
- A kinyomtatott rajzolnivalót egyenletesen négyzethálózzátok be.
Nem kell túl sűrűn, elég kb. 4-4 centiméterenként.
Ha ez kész, akkor a saját, fehér rajzlapot is pontosan ugyanilyen sűrűségben és elosztásban be kell hálózni. HB-s ceruzát használjatok a rajzpapírra hálózáskor, és legyen nagyon halvány, mert ezt a végén le fogjuk radírozni.
Ezután jöhet a rajzolás lépésről-lépésre, csak teszünk bele egy kis csavart, hogy még könnyebb legyen. Ez már a jobb agyféltekés rajzolási módszerek közé tartozik!
Egyszerűen fejre kell állítani a mintarajzot és a négyzethálós rajzlapot is.
A fejre állított forma jobban elveszíti ismert jellegét a rátekintéskor, és könnyebben megláthatja a gyerek azt a vonalat, amit éppen rajzol.
A rajzolás lépésről-lépésre folyik tovább.
HB-s ceruzával, nagyon halványan kezdünk neki.
Sorról-sorra, kockáról-kockára kell haladni a körvonal berajzolásával.
Mindig válasszon ki egyetlen vonalat a gyerek, a látható vonalak halmazából és alaposan figyelje meg, hol kezdődik, hol végződik abban az egy négyzethálóban. Segítségként, akár egy nagyon halvány pöttyel is megjelölheti ezeket a helyeket a rajzlapon.
- Figyelje meg, milyen ívben kanyarodik a kiválasztott vonal.
- Rajzolja meg egészen pontosan úgy, ahogy látszik.
- Ha kész van, a négyzethálót radírozza le. Egy sötétebb ceruzával át lehet húzni a körvonalat, vagy ki lehet színezni a rajzot.
Rajzolás lépésről-lépésre – Nagyobb szakaszokban, bátraknak és gyakorlottaknak
Ha már ügyes a vonal ívelésében a gyermek, egy nagyobb léptékű módszert is választhattok.
- Itt is használjuk azt a jobb agyféltekés rajzolási trükköt, hogy fejre állítva rajzoljuk meg a képet.
- Most nem négyzethálózunk aprólékosan, hanem négyfelé osztjuk a lerajzolandó területet és ugyanúgy az üres rajzlapunkat is.
Ennél a módszernél érdemes figyelni arra, hogy a mintarajz és a készülő rajz papírjának a teteje egy vonalban maradjon. Így jobban tud a nagyobb területen arányítani a gyerek egy-egy vonal felrajzolásakor.
Egy fénymásoló papírral érdemes letakarni azokat a részeket, amiken nem. Így sokkal nagyobb figyelmet tud szentelni annak a szakasznak, amit épp rajzol.
A négyzethálós módszernél leírtak szerint keressük meg és rajzoljuk be a vonalakat, egyiket a másik után.
Ez picit nehezebb módszer az előzőnél, ezért ha kész, érdemes újra átnézni, hogy megvan-e és a helyén van-e minden vonal? Ebben te is segíthetsz neki. Ha minden rendben, itt is érdemes leradírozni a szakaszjelölő segédvonalakat.
Rajzolás lépésről-lépésre – Az igazán valósághű rajzok titka
A csupán körvonal rajzok is nagyon szépek, arányosak és látványosak tudnak lenni. Sokféle mintát találhatsz egyik kedvenc, ingyenes letöltő lelőhelyünkön, a Pixabay-n is.
Ha azonban igazán valósághű rajzokat szeretne a gyermeked készíteni, érdemes bevezetni őt az árnyékolás rejtelmeibe is. Ehhez további rajzeszközök és azok használata is szükséges lesz. A jobb agyféltekés rajzolásnál pedig van még egy csomó trükk, amivel játszi könnyedséggel tud csodálatos eredményeket elérni, akár 2 nap alatt.